הר כנען – חורף כמו באירופה!
28 בינואר 2012 – 19:57 | אין תגובות

הר כנען אשר בסמוך לצפת הוא ללא ספק אחת מפינות החמד היפות ביותר בישראל. למרות שמדובר בפנינה תיירותית של ממש, האיזור אינו המוני והומה אדם, אלא נותר טבעי ונקי. לכל מי שאומר בקול רם כי …

קרא עוד »
אטרקציות

מסלולי טיול

צימרים בצפון

נופש משפחתי

צימרים מומלצים

ראשי » חופשה בישראל, נופש משפחתי, צימרים, צימרים בגליל העליון, צימרים בצפון, צימרים בקיבוצים, צימרים למשפחות

צימרים במזרע – חופשה מושלמת בקיבוץ

פורסם על ידי admin ב 4 במרץ 2010 – 9:44אין תגובות

מתכננים חופשה עם הילדים אבל לא יודעים לאן לנסוע? מה דעתכם על חופשה רגועה בקיבוץ מזרע, עם יחידות אירוח לכל המשפחה, פינת חי ודשא לילדים ומוזיאון למבוגרים? קראו כאן המלצות לחופשה הבאה שלכם.

מאז ומעולם הייתי חובב היסטוריה. את השיעורים בבית הספר גמעתי כאיש צמא בלב מדבר,  ואף הרחבתי את ההתעניינות שלי בנושא כשלקחתי קורסים באוניברסיטה על תולדות ארצות הברית.

בטיולי ברחבי העולם תמיד אהבתי להיכנס למוזיאון, כדי ללמוד עוד קצת על מה שנעשה כאן טרם זמני. כזה אני – אוהב לדעת על העבר.

אחד מהמוסדות עם הכי הרבה היסטוריה בארץ שלנו, שאמנם בעלת היסטוריה בת אלפי שנים שלא הייתה מביישת אף אימפריה, אבל כמדינה קיימת רק 60 שנה – הוא המפעל הקיבוצי. אותו מאחז אידיאולוגי שחבריו ראו בהקמתו הגשמה הלכה למעשה של החזון הציוני.

היום, עשרות שנים לאחר מכן, מרבית הקיבוצים סובלים ממשברים, חלקם הגדול כבר מזמן הפנה עורף לאותה אידיאולוגיה ועבר הפרטה, או בלשונם "מבנה חברתי שבו בן המשק דואג לפרנסתו בעצמו".

זה שאני יכול להבין את המהלך, שנועד למעשה להציל את חייהם של רוב החברים, זה לא אומר שאני לא עצוב עליו. חלק מחברי הטובים ביותר, כולל בת זוגתי, הן בני קיבוץ לשעבר – וזה עוד יותר כואב לשמוע על קיבוצים שהצליחו.

קיבוץ מזרע

אחד מאותם הקיבוצים הוא הקיבוץ מזרע, שנמצא בעמק יזרעאל, מרחק יריקה מעפולה ומהגלבוע, קצת יותר מזה מעמק בית שאן היפהפה ואם תרצו, גם הרי הכרמל הירוקים ממערב.

בזכות מפעלי הפלדה והבשר שלו הוא אמנם לא הלך בדרך ההפרטה כקיבוצים אחרים, אבל כן החל במהלך שאותו כמעט כל הקיבוצים עשו – השכרת חדרים, שפעם השתייכו לצעירי הקיבוץ, כיחידות נופש, צימרים בעגה התיירותית, עבור מטיילים שרוצים לטעום מעט מהחוויה הקיבוצית.

אין ספק שהמהלך הזה עשה רק טוב לעשרות קיבוצים, שהבינו מה יש להם מתחת לידיים: חלקת אלוהים קטנה, מלאת שקט, ירוק, ואווירה ביתית, שאותם העירוניים שיוצאים לחופש בצפון יכולים רק לפנטז עליה.

ראשוני המפנטזים הם הורים לילדים, שיכולים לצאת לנופש בקיבוץ ולא לדאוג בזמן שילדיהם מתרוצצים במרחבי המדשאות האינסופיות.

אז נכון, יחידות האירוח האלו הן לא בדיוק צימר רומנטי אידיאלי, וגם אין בהן ג'קוזי מבעבע, אבל הן ברמה גבוהה יחסית שאינה נופלת ממרבית הצימרים, וזולים בהרבה.

לילדים – תוסיפו את העובדה שבכל קיבוץ שמכבד את עצמו, כולל מזרע, יש פינת חי, שלא לומר גן חיות קטן, שבו הילדים יכולים להתוודע למיני בעלי-חיים שבעיר אין – וקיבלתם אחלה חוויה לכל המשפחה.

המוזיאון שבקיבוץ

לא לחינם ציינתי קודם שאני חובב היסטוריה, ושמוזיאונים הם מנת חלקי כל אימת שאני יוצא לחופשה. אחת הסיבות המרכזיות לבחור דווקא בקיבוץ מזרע על פני אחרים, זאת אומרת מלבד מעדניית הבשר המשובחת עם הנקניקים המצוינים, היא "המוזיאון לתולדות העמק" שנמצא בכניסה אליו ומופעל על ידי חברי הקיבוץ.

מהפריטים המוצגים במוזיאון אפשר ללמוד קצת על ההוויה הקיבוצית, שאולי השתמרה במובן מסוים אבל במובנים רבים אחרים אינה דומה לזו שהייתה כאן בראשית המאה ה-20.

תמצאו פריטים מקוריים מתקופת העלייה לקרקע של הקיבוץ, כמו אוהלים, תנורי נפט, וכלי חקלאות רבים ששימשו את הפועלים באותה התקופה. פריט נוסף בעל ערך היסטורי הוא שרידי המתבן של הקיבוץ, שנשרף ועלה באש.

חוץ מהמוזיאון, הקיבוץ נמצא, כאמור, במיקום כמעט-מושלם, ההופך אותו לנקודת מוצא נהדרת לעשרות טיולים בסביבה, בגלבוע, בכרמל, ואפילו בעמק יזרעאל. אמנם לא חייבים לצאת משעריו במהלך החופשה, אבל אני ממליץ שכן. כי אם כבר הגענו לאיזור הצפון, למה לא לנצל את הטבע?

לחצו כאן לקריאה על טיולים בנחלים בצפון

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.