הר כנען – חורף כמו באירופה!
28 בינואר 2012 – 19:57 | אין תגובות

הר כנען אשר בסמוך לצפת הוא ללא ספק אחת מפינות החמד היפות ביותר בישראל. למרות שמדובר בפנינה תיירותית של ממש, האיזור אינו המוני והומה אדם, אלא נותר טבעי ונקי. לכל מי שאומר בקול רם כי …

קרא עוד »
אטרקציות

מסלולי טיול

צימרים בצפון

נופש משפחתי

צימרים מומלצים

ראשי » אתרים היסטוריים, חופשה בישראל, נופש במדבר, צימר במדבר, צימרים, צימרים בדרום, צימרים בנגב

חוות נאות – שקט ומדבר בחוות בודדים בנגב

פורסם על ידי admin ב 28 בינואר 2010 – 11:00תגובה אחת

צריכים פסק זמן משגרת החיים? רוצים חופשה מדברית שקטה ורגועה? סעו לחוות נאות שבנגב, שם תמצאו צימרים יפים, גבינות בוטיק ומדבר שקט. לחצו כאן לקריאה נוספת.

לאחרונה הנגב עלה לכותרות בתקשורת, ולאו דווקא בגלל סיבות טובות. השטפונות העזים שפקדו את דרום הארץ במערכת החורפית האחרונה גבו חיי אדם והזכירו לכולנו שלא פשוט לחיות בנגב, וכנראה שיש סיבה שהרבה מעדיפים לגור דווקא במרכז.

מאז ומעולם לא הייתי חסיד גדול של אמצעי התקשורת, וטענתי שהם נוטים בדבקות לתאר את העולם בצורה מאוד חד מימדית שמתאימה להלך הרוח שלהם. למזלי, יש לא מעט אנשים שלא הולכים שולל אחרי מה שהם רואים בחדשות והחליטו, דווקא ולמרות הכל, לגור בנגב. האמיצים במיוחד החליטו לפתוח חוות בודדים.

חוות בודדים בנגב היא בדיוק כמו ששומעים – חווה בודדה בסגנון ה'קאובוי' האמריקני, רק מינוס פרות ועשב ירוק מכל עבר, ויותר מדבר צחיח מכל עבר ועזים, במקרה הטוב. חלילה אין זה אומר שהן פחות טובות – אלא פשוט שונות.

לאור הביקוש ההולך וגדל לחוויית חופשה מעט שונה מהבטן-גב או מהנופש פנאן בצפון, חוות רבות החליטו לנצל את השונות הזו כדי להגדיל את הרווחים, שגם ככה זעומים, מהמשק האוטרקי שהיא מנהלת.

כך, אחת אחרי השנייה, החלו בעלי החוות להסב חדרים ללינות בסטנדרטים גבוהים יותר וגבוהים פחות, בתקווה שאנשים יפנימו שחופש זה לא בהכרח אומר צימר בצפון, וגם חופשה בנגב היא אופציה לא רעה בכלל.

חוות נאות

אחת מהחוות האלו היא 'חוות נאות' שנמצאת בסמוך לשדה בוקר, מעט דרומית לטללים ומשאבי שדה, הישובים היותר מוכרים.

בחווה ישנן ארבעת בקתות האירוח וכולן בקתות אבן יפות, שנראות מאוד דומות אחת לשנייה מבחוץ, אך מעוצבות מעט שונה מבפנים. לא אכנס לפרטים על מהות השוני, כיוון שהעיצוב הוא ממש לא הסיבה שבגללה כדאי להגיע אליהן.

כאמור, החווה נמצאת בנגב, ולפיכך היתרון המרכזי שהיא מציעה הוא השקט ותחושת הבדידות. כל מי שאי פעם טייל בחו"ל ועשה מסלול הררי כלשהו יוכל לספר על חווית השקט המדהימה שחווה – מסביב נראה רק הטבע ובאוזניים נשמעות רק הציפורים. בלי רעשי מכוניות והמוני אנשים.

תחליפו את פסגות ההרים המוריקות בדיונות מדבריות וקיבלתם בדיוק את אותו הדבר, רק בגרסת החווה שבנגב.

למעשה, זהו יתרון נוסף, שהוא כבר תלוי מאוד בטעם האישי. לי, באופן אישי, כבר די נמאס מכל אותם מראות סטנדרטיים של פריחות ומרבדי דשא וחלמיות שצובעים כל אזור בצפון, כך שהגיוון הזה בא בטוב.

משק אוטרקי

כפי שרמזתי קודם, מרבית חוות הבודדים מסתמכות גם על משק אוטרקי. חלקן מנצלות את תנאי האקלים לגידולים חקלאיים (תאמינו או לא, יש אפילו חווה עם דונמים של גפנים שמניבים יין איכותי במיוחד), אחרות – מייצרות גבינות מהעזים שגדלות בחווה.

כזו היא חוות נאות המייצרת גבינות בוטיק בסגנונות שונים, החל מיוגורט דרך לבנה בתיבולים שונים וכלה במגוון רחב של גבינות קשות (קממבר, תם, ועוד גבינות מיוחדות שנרקחו במקום).

אטרקציות נוספות

זה שהגעתם כל הדרך לחוות בודדים לא אומר שבהכרח חייבים להישאר כל הזמן בחווה. ממש לא. יש לא מעט אטרקציות בנגב, כולל מספר נחלים שמומלצים לטיול דווקא בימים שבהם מזג האוויר נוח יותר, ועל כן לא מוזכרים כאן כלל.

שתי אטרקציות אחרות שכן אזכיר, ובהן אסיים – הן חוות האלפקות והגן הלאומי עבדת. על חוות האלפקות אין הרבה מה להרחיב פרט לאזכור מיקומה – בסמוך למצפה רמון – ולציון העובדה שמלבד אלפקות תוכלו למצוא בה גם למות, גמלים וסוסים. זוהי בהחלט חוויה מומלצת למשפחה עם ילדים, שכן לא בכל מקום ניתן למצוא את מיני בע"ח האלה.

האטרקציה השנייה הייתה גם היא בכותרות לא מזמן, וגם בשל מקרה שלילי. יותר נכון, פלילי. הגן הלאומי עבדת הושחת לפני מספר חודשים וחבל, כיוון שהוא אוצר בתוכו מראות מדהימים של שרידי עיר קדומה.

העיר, ששימשה תחנת מעבר בין עזה לבין פטרה, שגשגה כאן בתקופה של לפני למעלה מ-2000 שנים ושרידיה כוללים בתי מרחץ, מערות קבורה, גת ביזנתית, שרידי כנסיות ואף בתי מלאכה. למרות הונדליזם, הגן פתוח בפני מבקרים ודווקא עכשיו, יותר מפעם, מומלץ להגיע לבקר כדי לסייע בקידום שיחזורו ושימורו.

תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.