הר כנען – חורף כמו באירופה!
28 בינואר 2012 – 19:57 | אין תגובות

הר כנען אשר בסמוך לצפת הוא ללא ספק אחת מפינות החמד היפות ביותר בישראל. למרות שמדובר בפנינה תיירותית של ממש, האיזור אינו המוני והומה אדם, אלא נותר טבעי ונקי. לכל מי שאומר בקול רם כי …

קרא עוד »
אטרקציות

מסלולי טיול

צימרים בצפון

נופש משפחתי

צימרים מומלצים

ראשי » אירוח כפרי, חופשה בישראל, נופש משפחתי, צימרים, צימרים בקיבוצים, צימרים למשפחות

צימרים בקיבוצים – אירוח כפרי או בית הבראה?

פורסם על ידי admin ב 10 בנובמבר 2009 – 14:1012 תגובות

בואו לקרוא על הטרנד של הצימרים בקיבוצים. אירוח בקיבוצים השונים ברחבי הארץ מהווה אלטרנטיבה נחמדה לצימרים הסטנדרטיים המוכרים לנו ממרבית החופשות.

אפתח בגילוי נאות: אני קיבוצניקית, וכחלק מהגדרת התפקיד, אני לא מתלהבת. גם בגלל שזה מובנה בתוך התדמית הקיבוצניקית האדישה ואולי גם בגלל שחזיתי במו עיני בקריסתו של אחד המפעלים הרומנטיים ביותר של מדינת ישראל.

לכן, הסימפתיה שלי היא מעטה ביותר ובאופן מפתיע היא פחותה עוד יותר כשזה מגיע לכור מחצבתי הקיבוץ. חלילה לא מדובר פה בהפניית עורף או בביקורת על המוסד הקיבוצי, אלא שפשוט, איך לומר את זה, המדשאות, חדר האוכל, הפרות והתרנגולות, וכל שאר הדברים שמרגשים כל בן עיר בבואו לקיבוץ כבר לא  מזיזים לי.

זה גם לא מאנטגוניזם, אלא  כיוון שהתרגלתי. כל כך התרגלתי, למען האמת, עד שלפני שנתיים עזבתי את הקיבוץ עם מזוודה אחת ובלוריתי המתנפנפת.

החופש בבית הבראה

אחרי כל זה, מי היה מאמין שעוד אחזור לריח הזבל וניחוח החציר בדלת האחורית? טוב, האמת שכל חברי הקיבוץ חשבו כך, שהרי כל זקנה קיבוצניקית מצויה תאמר לכם על המדרכות ש"הבנים העוזבים, כולם בסוף חוזרים". אם כן, התופעה שגרמה לי לשוב אל המדרכות הללו היא דווקא הצימרים הקיבוציים.

החיבור בין צימרים כמו שאנחנו מכירים אותם כיום לבין הקיבוצים אינו דבר מובן מאליו. כל כך לא מובן מאליו עד שאנחנו שוכחים למעשה כי כאן – מקורה של התופעה.

היא התחילה בבתי ההבראה של שנות ה- 50 שעדכנו עם הזמן את שמם ל"אירוח כפרי למשפחות". בגלגולם המודרני, ושוב בהתאם לרוחות הזמן והטרנד, מותגו מחדש יחידות "האירוח הכפרי" כ"צימרים".

אבל האם באמת הכל רק עניין של מיתוג? על פניו, עדיין נשארו בחלק ממתחמי הצימרים הקיבוציים ניחוחות בית ההבראה. המדובר במקומות גדולים המוכנים לאכלס מסות של אנשים, האכילה היא בדרך כלל בחדר אוכל משותף, והאולמות שנועדו לאכלס את ההצגות של רודנסקי חיים, נושמים, ומארחים כנסים למינהם.

בכלל, נדמה שכשהקיבוץ מנסה לארח את ה"עירניקים",  הוא נחנק בחליפה שלא מתאימה לו. פקידות הקבלה נשמעות כאילו הן מנהלות משמרת במכבסה, בבר שבלובי מצחקקות תוך כדי מילצור כל בנות המחזור שהשתחרר זה עתה, והקצין מבה"ד 1 משמש כחדרנית שמסתובבת ומחלקת מצעים לחדרים, תוך כדי שהוא זורק אותם מהטרקטור בחבטה על הרצפה.

יש לציין שכל זה היה נכון עד לפני כמה שנים בכל הצימרים הקיבוציים, אולם בהדרגה משהו עמוק החל להשתנות בתנועה הקיבוצית וזה בא לידי ביטוי גם בצימרים שלה.

מעז יצא מתוק

שני סוגים של ונהפוך הוא ביצעה התנועה הקיבוצית בז'אנר הצימרים שזה עתה הזכרתי. הראשון שבהם יקרא באופן פשוט "גאוות יחידה". תוכלו לראותו בצימרים כדוגמת "גני דורות" אשר באזור צפון הנגב. בצימרים האלה, שנבנו כבר אחרי אחיהם שהתפתחו מבתי הבראה, יש תחושה ממשית של קיבוץ ולא של "הצד המעונב לאורחים".

מדובר ב-17 יחידות צמודות קרקע שנראות כמו כל בית אחר בקיבוץ. אם אי פעם התארחתם אצל חבריכם הקיבוצניקים לשבת של בריכה, שירים ישראלים  וענבים ואבטיח על המרפסת – הרי שזה בדיוק מה שתקבלו כאן. בואו נודה, זהו הצד הנוסטלגי האמיתי ומעלה החיוך של הקיבוץ. אם יש צימר בסגנון קיבוצי הרי שכך הוא צריך להיראות.

הסוג השני הוא של צימרים קיבוציים מחודשים הוא זה שלא תבחינו בכלל בקיבוציותם. בקיבוץ אורטל שבאזור רמת הגולן, לדוגמא, לקחו את מתחם האירוח שבנו בכלל לכיוון אירופאי.

מדובר במתחם בקתות עץ בתוך חורשת אורנים, בכל אחת מהן ג'קוזי מפנק. בחורף, כשהמקום עוטה כסות שלג, ממש תרגישו בכפר שוויצרי מרוחק.

את הקיבוצניקיות שממש לא ניתן להרגיש בעיצוב תמצאו דווקא ברוח הצוות שבמקום שמוכן להגשים כל חלום, יוזמה או בקשה מיוחדת של האורחים. אם תשאלו אותם, ודאי יאמרו לכם שהם אוהבים במיוחד הכנת הצעות נישואים, ולצורך העניין, אני מבטיחה לכם הם יפעילו את כל הארסנל האנושי האפשרי.

כאן באמת טמונים יתרונותיו של הקיבוץ: בפשטות ובאנושיות. אז אולי בכל זאת לא תזיק איזו חופשה בקיבוץ.

חשבתם על אפשרות של לינה בבתי הארחה? ליחצו כאן לפרטים.

12 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.