הר כנען – חורף כמו באירופה!
28 בינואר 2012 – 19:57 | אין תגובות

הר כנען אשר בסמוך לצפת הוא ללא ספק אחת מפינות החמד היפות ביותר בישראל. למרות שמדובר בפנינה תיירותית של ממש, האיזור אינו המוני והומה אדם, אלא נותר טבעי ונקי. לכל מי שאומר בקול רם כי …

קרא עוד »
אטרקציות

מסלולי טיול

צימרים בצפון

נופש משפחתי

צימרים מומלצים

ראשי » נופש במדבר, צימר במדבר, צימרים אקולוגיים, צימרים בדרום, צימרים בנגב, צימרים בערבה

חזון אקו ציוני בקיבוץ לוטן בערבה

פורסם על ידי admin ב 27 באוקטובר 2009 – 10:08אין תגובות

בשנים האחרונות הטרנד האקולוגי הולך ותופס תאוצה, כשאנשים רבים מתהדרים בכך שהם משתמשים בתכשירים קוסמטיים שאינם פוגעים בסביבה, נוסעים במכונית ירוקה וגרים בבית שחוסך אנרגיה. טרנד זה הגיע גם לקיבוצים ולצימרים אותם מציעים, כך היה בקיבוץ לוטן.

קצת עצוב לחשוב שאחרי כל הנזק הסביבתי שהצלחנו לגרום, התעוררנו לפתע בוקר אחד ואמרנו – בוא נפסיק להזיק. אבל היי, העיקר הכוונה.

לצד הטבע ההולך ונעלם, גם המפעל הקיבוצי, שבימיה הראשונים של המדינה היה בשיא תפארתו וניצב כעמוד האש לפני המחנה, עומד בעשורים האחרונים בפני משבר קיומי.

גם כאן טמון עצב רב, המהול במעט תקווה שנשאבת מאותם הקיבוצים שלא ויתרו על הרעיון האידיאולוגי שלהם. אחד מהם הוא קיבוץ לוטן אשר בערבה.

ישנן דרכים רבות לנסות ולשקם זוגיות במשבר, אך ללא ספק הדרך שבה בחרו לעשות זאת בקיבוץ לוטן, באמצעות קפיצה על עגלת הטרנד האקולוגי, היא אחת מהמקוריות ביותר.

מה שהחל כיוזמה של אקטיביסטים סביבתיים נלהבים תפס תאוצה והפך במהרה להגדרה מחדש של החזון האידיאולוגי והייעוד הקיבוצי, שמהווים את גרעין משמעות הקיום של הקיבוץ כולו, תחת הכותרת היפה "אקו-ציונות".

ה"אקו-ציונות" היא למעשה נגזרת ישירה של התפיסה הציונית שרואה בהתיישבות בארץ ישראל את הדרך העיקרית להבטחת קיומו של העם היהודי.

למרות שבשישים ואחת השנים שעברו מאז קום המדינה האיום החיצוני על קיומו של עמנו הלך ונחלש, או לפחות נראה כך על פני השטח, מה שדווקא הלך והתגבר הוא האיום מבית. כלומר, את מה שלא יעשו לנו שכנינו האיראנים שקמים להרגנו – נעשה אנחנו באמצעות הרס של הסביבה.

כך, על אותו המשקל, אנשי לוטן החרוצים ראו בגישה האקולוגית שהם נקטו כמשלימה טבעית של החזון הציוני – מחויבות כללית כלפי שמירה על סביבה ירוקה, הבאה לידי ביטוי באורח החיים כולו.

רק כך, באמצעות ביטויים מוחשיים, סברו החברים כי יצליחו לשמר מחד את קיומו של הקיבוץ ומאידך את הגשמתו של החזון הציוני בכללותו.

הדרך למימוש החזון הייתה, כפי שמסתבר, מהירה יחסית. תוך שנים ספורות מאז גיבושו של החזון ה"אקו-ציוני" הצליח הקיבוץ לרכוש לעצמו מעמד של ממש, בזכות היוזמות הרבות של חבריו העמלים.

בין הפעילויות שנעשו הוקמו מרכזי מחזור ומיון לאשפה ופותחו שבילי טיולים להעצמת הקשר שבין תושבי הקיבוץ בפרט ומטיילים באזור בכלל, לבין הטבע.

הישג מרשים נוסף נרשם כשהקיבוץ הקים, בשיתוף עם קק"ל, את "שמורת הציפורים" – מרכז צפרות מרהיב ביופיו. אנשי לוטן אספו את הצמיגים והבוץ, קק"ל מימנה והמים לציפורים הגיעו מהביוב המטוהר באמצעות בריכות תת- קרקעיות.

גולת הכותרת של הפעילות, לפחות לטעמי, היא רתימה של החזון האקולוגי לפן העסקי, באמצעות השימוש בחומרים ממוחזרים או ברכיבים טבעיים לצרכי בנייה אלטרנטיבית.

כחלק מהניסיון להחיות את הקיבוץ, הוקמו גם למעלה מעשרים צימרים על טהרת צורת הבנייה הזו, שרמתן אינה נופלת מזו של מרבית הצימרים שנמצאים באותו טווח המחירים.

כך, גם חסכו התושבים פגיעה באמא אדמה מחד, וגם הפכו את הצימרים שלהם לאטרקטיביים יותר בשל הגימיק האקולוגי, מאידך. תודו שזו יוזמה עסקית מבורכת שבה כל הצדדים יוצאים נשכרים.

אבל, כאמור, כל אלו הם רק חלק קטן מחבילה גדולה יותר שכותרתה "חזון אקו-ציוני". העיקר הוא האידיאולוגיה ובמיוחד העברתה הלאה.

משתלמים רבים מגיעים מכל קצוות תבל עד לקיבוץ הקטנטן שבקצה הנגב שלנו ולו רק כדי להשתתף בפרויקט "ההתמחות הירוקה" שבמסגרתו הם לומדים במשך חודשיים את החזון האקולוגי, הן בתיאוריה והן בפרקטיקה.

חלילה שלא תטעו – הם לא לבד. גם המגיעים בשערי הצימרים של קיבוץ לוטן יוכלו להצטרף לאלפים שכבר עשו זאת ולהשתתף, בתיאום מראש, בסדנאות אקולוגיות שונות, כגון יצירה ובנייה באמצעות פסולת ממוחזרת, או לחילופין ללמוד קצת על איך מפתחים ריאות ירוקות דרך מרכז הצפרות או מסלולי הטיול בטבע.

העיקר, שנירתם כולנו למען המטרה האקולוגית ונבין שלא לחינם נאמר – אין לנו ארץ אחרת.

ליחצו למידע נוסף על נופש בערבה

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.