הר כנען – חורף כמו באירופה!
28 בינואר 2012 – 19:57 | אין תגובות

הר כנען אשר בסמוך לצפת הוא ללא ספק אחת מפינות החמד היפות ביותר בישראל. למרות שמדובר בפנינה תיירותית של ממש, האיזור אינו המוני והומה אדם, אלא נותר טבעי ונקי. לכל מי שאומר בקול רם כי …

קרא עוד »
אטרקציות

מסלולי טיול

צימרים בצפון

נופש משפחתי

צימרים מומלצים

ראשי » כללי

חוות בודדים מפריחות את הנגב והשממה

פורסם על ידי admin ב 28 במאי 2009 – 18:196 תגובות

מעניין ומומלץ לנסות לבד! חוות בודדים מפריחות את השממה – מדובר בחופשה המבודדת טוטאלית משאר העולם. בכל הארץ, אך בעיקר בדרום, צצות להן בזמן האחרון חוות בודדים אשר מציעות אירוח בסגנון שונה לגמרי ממה שהכרתם.

תופעת טבע

האמת, שזו הייתה שאלה של זמן עד שהנגב יצמיח בקתות תיירות וצימרים.

עד שאירוח כפרי מהצפון יהפוך לאירוח מדברי בדרום. עד שהתחרות בין הצימרים בצפון תוליד אלטרנטיבה טבעית בקצהו השני של הארץ. וכך, לאט לאט ובחיבור מוחלט עם האדמה, החלו לצוץ להן חוות מבודדות, בעיקר במרחביו החומים של הנגב, אך לא רק.

דוד בן גוריון היה זה שהחל את הטרנד, עם בחירתו לבלות את שנותיו האחרונות ביישוב שדה בוקר שליד מכתש רמון. אריאל שרון עשה זאת עם חוות השקמים. עכשיו תורכם.

באופן צפוי, המאפיין העיקרי של החוות הללו הינם המרחבים הגדולים שעליהם הן מתפרשות. עובדה זו מבטיחה חופשה מבודדת הרמטית כמעט, מכל מה שמזכיר ציוויליזציה.

בנוסף, רובן מפעילות בית גידול אשר מפיק תוצרים כאלה ואחרים, אשר ייחודיים לאיזור ולחווה. בגלל שרוב החוות המבודדות ממוקמות בתוואי מדברי, החיבור לאדמה ולטבע הוא מקסימלי.

מיטב החוות הוקמו על טהרת האקולוגיה, מתוך שאיפה להתמזג ככל הניתן עם פני השטח, ולא להפר את השקט המדברי המפורסם.

הנה שתי דוגמאות מוצלחות לחוות בודדות שיכולות להפוך את הנופש הבא שלכם לבלתי נשכח.

חוות אורליה

במרכז רמת נגב, כ-5 ק"מ דרומית למדרשת שדה בוקר, בנוף הררי מפעים, ממוקמת חוות האירוח והטיפולים ההוליסטים הזאת.

אקלים נטול לחות מאפשר בילוי תחת שמים זרועי כוכבים וליהנות מרוח מדברית מפנקת המלטפת את העור.

בעת בניית הבקתות (מחומרים טבעיים בלבד), ניתנה תשומת לב מירבית לכיווני זרימת האוויר וקרינת השמש, כדי שיועילו בחורף לחימומם הטבעי, ובקיץ לקירורם.

החווה מכילה 2 צימרים יפים ואוהל טיפולים הוליסטיים. צימרים אלה נבנו על מדרון ומשקיפים לשיא המדבריות בקיץ, ולואדי בו זורם לו נחל בימים גשומים.

האירוח מיועד לזוגות או לבודדים והאירוח כולל ארוחת בוקר – לחמים, ריבות גרנולה, טחינה. הכל מעשה ידיה של אורלי, מבעלי המקום.

אם לא שבעתם, ניתן להזמין ארוחת ערב ממסעדות האיזור אשר תגענה אליכם עד פתח דלת הצימר.

ליד הצימרים, הקימו אורלי ויוני חווה חקלאית תיירותית אשר בה נשתל עץ הארגאן, מאגוזיו מייצרים שמן איכותי המשמש לתיבול, לבישול, לתעשיית הרפואה והקוסמטיקה.

צמח יחודי זה גדל פרא באיזורי ההרריים של מרוקו, מה שהבטיח הסתגלות אופטימלית שלו לתנאי הנגב.

תוצרתו נדירה, טבעית ומגוונת. בנוסף, מגדל הזוג גמלים מאולפים אשר נותנים חלב נאקות. חלב זה הינו בעל סגולות רבות – חיזוק המערכת החיסונית, שיפור מראה העור (ראיתם פעם נאקה עם קמטים?) ועוד.

הוא אינו מכיל חלבונים כמו בחלב פרה, ולכן הוא נהדר למי שרגיש לחלב רגיל.

חוות בודדים כרמי עבדת

באותו איזור, פועלת חווה יחודית ביותר. אייל יזרעאל, בעל החווה, מספר שבעבר דוד בן גוריון הכריז שבנגב יהיה יקב אשר יצר יין באיכות ללא תחרות.

כשהביאו לו מומחים אשר אמרו לו שאי אפשר לגדל כרם על אדמת הנגב, ביקש בן גוריון שיחליפו את המומחים. ואכן, יקבי כרמי עבדת הם הסיפור הגדול של החווה הזו, מבלי לזלזל בצימרים שיש לה להציע, כמובן.

הדבר הטוב ביותר בצימרים האלה, ומה שמבדיל אותם מכל הצימרים האחרים בעולם, היא העובדה שמחכה לכם בהם בקבוק יין מהייקב המקומי.

יקב שהוקם על שרידי יקב קדום, מלפני 1500 שנה. ריכוז הכרמים בוואדי, בין מדרונות הרריים, מאפשר לקיים את שיטת ההשקייה העתיקה, בה מי הגשמים היו מתנקזים לואדי ומשקים את הכרמים הצומחים בו.

למרות שקשה להאמין שבאדמת הנגב יכול להתקיים לו יקב, ועוד מוצלח ביותר, מדובר בחלום שהתממש למשפחת יזרעאל, אשר הקימה אותו לפני 11 שנה.

"לאחרונה" אומר אייל, אבי המשפחה, "היינות שלנו החלו לקבל טעם הנבדל מטעמם של היינות שמופקים בצפון הארץ.

כלומר, ליין מהנגב יש את הטעם הייחודי לו, וזה דבר גדול מאד, שמאפיין את היינות הגדולים והמפורסמים בעולם".

אז גם אם אתם לא מתכוונים לשהות בצימרים של חוות כרמי עבדת, מומלץ לכם בחום (וגם בקור) לעבור ביקב ולטעום יין שעובדת היותו מוגש לכם היא לא פחות מפלא טבע, אשר מגשים את חזון ההתיישבות בנגב.

אז לפני שבוחרים חוות בודדים בדרום…

אין יותר מה להוסיף, החופשה הבאה שלכם כזוג, חייבת להיות באחת מאותן חוות בודדים אשר פזורות להן באזור הדרום.

כי מעבר לעובדה שמדובר בהזדמנות פז לנפוש בבידוד וברומנטיות אופטימאלית, מדובר בהזדמנות פז לבקר בחנות המפעל ולרכוש מוצרים מיוחדים שלא ניתן להשיג במקום אחר.

6 תגובות »

השאר את תגובתך!

הינך חייב להיות מחובר על מנת שתוכל להגיב.